Урок 20. Внутрішня будова листка.
Лабораторна робота № 8. Внутрішня будова листка у зв’язку з виконуваними ним функціями
Мета уроку: ознайомити учнів з анатомічною будовою листка у зв’язку з виконуваними ним функціями.
Обладнання й матеріали: таблиці внутрішньої будови листка, мікроскопи, предметні й покривні скельця, склянки з водою, живі рослини, гербарний матеріал.
Базові поняття й терміни уроку: шкірочка, хлорофілоносна тканина, стовпчасті клітини, міжклітинники, продихи, замикаючі клітини, щілина продиху, жилка.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Як можна відрізнити простий і складний листки?
2. Які листки називають сидячими?
3. Які типи жилкування існують у листків?
III. Вивчення нового матеріалу
Під час пояснення внутрішньої будови листка вчитель говорить про положення верхньої та нижньої шкірочки, особливості будови їхніх клітин, будову м’якоті листка, підкреслює наявність у них хлоропластів, характер розташування клітин основної тканини, розповідає про будову провідних пучків у жилках, їх значення.
Учитель пояснює учням, яку роль відіграє черешок у винесенні листка до світла та у взаємній здатності листків не затінювати один одного. Учні відзначають, що черешок і стебло відіграють велику роль у винесенні листків до світла, а отже, сприяють утворенню в них органічних речовин.
На додаток до відповідей учнів учитель розповідає про те, що безперервному проникненню в листки повітря багато в чому сприяє їхня будова: плоска поверхня, наявність величезної кількості продихів і міжклітинників.
Ознайомлення з пристосуваннями рослин до регулювання випаровування води листками можна почати з бесіди за запитаннями:
— Чи рівномірно розподіляється волога на земній поверхні?
— Назвіть місця, де рослини мають води вдосталь і, навпаки, потерпають від її нестачі.
— Чи завжди коріння рослин у нашій місцевості знаходять у ґрунті достатню кількість вологи?
Постановкою цих питань забезпечується логічний перехід до розгляду різних пристосувань для регулювання випаровування води листками в рослин.
Після цього вчитель розповідає про замикання продихів, що дає можливість регулювати випаровування. Розглядати всі причини, що спричиняють замикання й розмикання продихових